Karolina Kaleta brązową medalistką Mistrzostw Świata w narciarskim sprincie juniorek w Vuokatti!

Rewelacyjnie dla naszej ekipy rozpoczęły się w fińskim Vuokatti Mistrzostwa Świata Juniorów i Młodzieżowców w narciarstwie klasycznym. W otwierającym czempionat sprincie juniorek po raz pierwszy w historii nasze zawodniczki wywalczyły dwa medale, ten najcenniejszy złoty przypadł w udziale Monice Skinder, a brąz podopiecznej trener Anny Bubuli z  LKS Markam Wiśniowa – Osieczany Karolinie Kalecie!

Dla Karoliny to największy jak do tej pory wynik w karierze. Na początek rywalizacji wygrała kwalifikacje, a następnie bieg ćwierćfinałowy. W półfinale lepsza od niej była tylko Monika Skinder. W biegu finałowym Karolina przez cały bieg utrzymywała się w czołówce, a o medalu srebrnym i brązowym zadecydował fotofinisz. Ostatecznie minimalnie lepsza od Karoliny okazała się Szwedka Moa Hansson, która zdobyła tytuł wicemistrzowski, natomiast Karolina przypadł w udziale jakże również – bo nieoczekiwany – medal brązowy! Dla podopiecznej trenerów Anny Bubuli (klub) jak i Martina Bajcicaka oraz Justyny Kowalczyk – Tekieli i Aleksandra Wierietielnego (kadra) jest to pierwszy w karierze medal wywalczony w Mistrzostwach Świata Juniorów i zdecydowanie najlepszy rezultat osiągnięty w tych zawodach.

Ogromną radością po tym sukcesie podzieliła się z nami trener Anna Bubula: „brązowy medal Karoliny to dla mnie wielkie zaskoczenie!  Wprawdzie spodziewałam się wysokich wyników patrząc na jej dyspozycję w tym sezonie, ale by już w pierwszym biegu było podium!!! To coś niesamowitego.  Z mojego trenerskiego punktu widzenia całe zawody rozegrała znakomicie i wprawiła w osłupienie rywalki. Wygrała kwalifikacje oraz ćwierćfinał,  w półfinale była druga zaraz za Moniką Skinder, a w finale z Moniką i Szwedką Hansson odjechały  reszcie i  walka o srebro rozegrała się na centymetry”.

Karolina do Wiśniowej trafiła wraz ze swą starszą siostrą Weroniką 8 lat temu. Oddajmy znów głos trener Bubuli:  „siostry mając świetne warunki  fizyczne do tego by uprawiać narciarstwo biegowe, były dodatkowo bardzo sprawne ruchowo. Mieszkają w Kasinie Wielkiej oddalonej od Wiśniowej o 12 km, co było sporym utrudnieniem, gdyż między naszymi miejscowościami nie było żadnego połączenia autobusowego, a ich rodzice  w czasie naszych treningów byli w pracy. Razem z dziewczynami włożyłyśmy  wiele wysiłku by umożliwić im sportowy rozwój”.

Poniżej przedstawiamy największe dotychczas sukcesy trzeciej juniorki świata w sprincie: w roku 2019 dwa tytuły międzynarodowej mistrzyni Austrii juniorek w sprincie i na 5 km stylem klasycznym w Seefeld. W roku ubiegłym w Youth Olimpic Games w Lozannie (Szwajcaria) była 8 w sprincie oraz 13 w crossie. Na Mistrzostwa Świata juniorów w Oberwiesenthal (Niemcy) – 24 w sprincie, a także na kolejnych Mistrzostwach Austrii rozgrywanych w Seefeld srebrne medale w biegu na 5 km klasykiem i sprincie. Na Mistrzostwach Polski Seniorów w Zakopanem wraz z koleżankami Anną Żółtak i Iwoną Piekarz oraz siostrą Weroniką złoty medal w sztafecie 4×5 km, a także piąte miejsce w sprincie i 4 w biegu na 10 km stylem klasycznym.

Gratulujemy naszej medalistce, którą w tym roku jeszcze czeka matura w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem i życzymy kolejnych sukcesów i startu w Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022!

Na koniec krótko jeszcze o trener Annie Bubuli, która wspaniale kontynuuje trenerską pasję swych Rodziców Kazimierza i Ireny oraz brata Pawła. Wiśniowa narciarstwem stoi!