Finały Małej i Dużej Pilarskiej Kadry wyłoniły zwycięzców – czas na finały krajowe

Przez trzy dni na stadionie WLKS Krakus w krakowskiej dzielnicy Swoszowice odbyły się Małopolskie finały mającej już ponad trzydziestoletnia tradycję imprezy Piłkarska Kadra Czeka. To zawody w których uczestniczą młodzi adepci piłki nożnej zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców w dwóch kategoriach wieku starsi z rocznika 2006 oraz młodsi urodzeni w 2008 roku. Oczywiście w zespołach mogą grać także zawodnicy urodzeni w młodszych niż wymienione wcześniej roczniki.

Finał dziewcząt starszych wygrały piłkarki trenowane przez Michała Bąka z UKS Trójka Staszkówka Jelna, które w decydującym meczu pokonały AKF Wisłę Brzeźnica 4:2. Skład zwycięskiej drużyny: Kamila Lichoń, Kinga Hebda, Weronika Kaim, Natalia Duda, Natalia Golonka, Oliwia Sypień, Wiktoria Kalinowska, Martyna Oleksy, Julia Ciastoń, Jadwiga Ciastoń, Oliwia Górka, Weronika Kasprzyk, Gabriela Górowska i Kamila Kumor. Prawdziwym objawieniem nie tylko tego turnieju jest 15-toletnia Natalia Duda, której umiejętności piłkarskie dostrzegli już trenerzy kadry narodowej powołując Ją do reprezentacji Polski U-15! W Jej przypadku sprawdza się więc najlepiej nazwa imprezy „Piłkarska kadra czeka” – dla Julii ten czas już nastąpił! Triumfatorki, będą bronić w dniach 5-7 lipca w Świdnicy złotych medali wywalczonych w ubiegłorocznej edycji.

Pod dyktando AKF Wisła Brzeźnica odbył się finał dziewcząt młodszych, które nie dały szans swym rywalkom pokonując kolejno LZS Wadowice 4:1, Staszkówkę 6:2 oraz Respekt Myślenice aż 15:0. O drugiej lokacie zdecydowały bramki ponieważ wszystkie zespoły uzyskały po jednym zwycięstwie. W tej klasyfikacji najlepiej wypadła Staszkówka przed Wadowicami i Respektem. Najskuteczniejszą zawodniczką została Sonia Żurek z Wisły, która siedmiokrotnie trafiała do bramki, najlepszą trenerzy wybrali Kingę Kornaś ze Staszkówki a bramkarkę Klaudię Nowak z Wisły.

Zwycięski zespół trenera Andrzeja Żądło w składzie Julia Ostrowska, Klaudia Nowak, Sonia Żurek, Karolina Nowak, Martyna Górecka, Urszula Popowicz, Milena Łukasik, Nicola Madejczuk i Natalia Skrok już rozpoczął finałową rywalizację od zwycięstwa 7:1 w Reńskiej Wsi na Opolszczyźnie. W ubiegłym roku Wisła wywalczyła brąz – liczymy teraz na medal ze szlachetniejszego kruszcu!

Turniej finałowy chłopców starszych przeprowadzono systemem pucharowym. W pierwszym półfinale Wierzbowianka spotkała się z gospodarzami Krakusem Swoszowice. Po 40 minutach gry przy wyniku 1:1 sędzia Małgorzata Święch zarządziła konkurs rzutów karnych. Lepiej w tej konkurencji wypadli krakowianie 5:4 i oni niespodziewanie awansowali do finału. Także niespodzianką zakończył się drugi półfinał w którym faworyci z Zatorzanki ulegli Radziszowiance 2:4. Mecz o trzecie miejsce to pewna wygrana Zatorzanki z Wierzbowianką 5:1, a finał to popis Radziszowianki, która nie dała szans Krakusowi wygrywając 4:0. Najskuteczniejszym zawodnikiem została zdobywca pięciu bramek gracz Radziszowianki Łukasz Baranik, najlepszym zawodnikiem Seweryn Zając z Zatorzanki, a bramkarzem Jakub Durlak z Krakusa. Oto skład zwycięskiej Radziszowianki szkolonej przez Michała Rzeszótko:  Oskar Sukta, Łukasz Śladowski, Konrad Śladowski, Oskar Wójcik, Oliwier Kościelniak, Mikołaj Jezioro, Konrad Saferna, Adrian Wcisło, Kacper Okarmus, Mikołaj Filcek, Gabriel Kraczek, Eryk Mrowiec, Krystian Naja, Szymon Poskrobek i Łukasz Baranik. Radziszowianka w finałach wystąpi w dniach 27-29 lipca w Zamościu.

Kalwarianka okazała się najlepsza w rywalizacji chłopców młodszych pokonując kolejno Strumień 3:0, Gołczę 4:1 i Krakusa 13:1. O drugim miejscu po remisie 1:1 decydowały rzuty karne, w których lepsi 2:1 okazali się futboliści Strumienia, a trzecia lokata przypadła Gołczy. Tabelę zamknęli gospodarze z Krakusa. Królem strzelców turnieju został gracz Kalwarianki Adrian Zaborowski, najlepszym zawodnikiem kolega klubowy Wiktor Ryłko a bramkarzem golkiper Strumienia Maksymilian Ryszka. Zwycięzcy pojadą także do Zamościa, a finały zaplanowano na 19-21 lipca. Oto skład zwycięskiej ekipy trenowanej pod okiem Dariusza Iwanowskiego: Bartłomiej Pułka, Jarosław Wieczorek, Michał Polak, Wiktor Ryłko, Eryk Kocik, Korneliusz Sierant, Adrian Zaborowski, Franciszek Szafran, Franciszek Kuflarski oraz Wojciech Milowski. Kalwarianka broni złotych medali z poprzedniej edycji – trzymamy kciuki i powodzenia!

Wszystkie turnieje finałowe przeprowadzone zostały przez Małopolskie Zrzeszenie oraz WLKS Krakus Swoszowice. Nagrody i wyróżnienia indywidualne wręczali wiceprezes Zrzeszenia Jacek Kucybała, sekretarz Józef Regulski oraz Zbigniew Biłka z Krakusa i Jacenty Kowerski prowadzący zawody.

Zwycięzców nagrodzono pucharami i kompletami strojów piłkarskich, a pozostałe ekipy pucharami. Zadbano także o poczęstunek i napoje chłodzące, które w te upalne finały cieszyły się dużym wzięciem.

Wszystkim naszym zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w finałach!