Piłkarze Orbity Bukowno z brązowym medalem „Piłkarskiej Kadry Czeka”!

Doskonale spisali piętnastolatkowie Orbity Bukowno, którzy reprezentując nasze Zrzeszenie zdobyli brązowy medal w XXXIII edycji turnieju „Piłkarska Kadra Czeka”, którego finał odbył się w Zamościu.

Młodzi Bukowianie do Zamościa udali się na pewno nie w roli faworyta i początek wydawał się potwierdzać. Mecz z Opolem do przerwy to 0:1, a gra wyraźnie się klei. Druga odsłona to już popis Orbity i mecz kończy się zwycięstwem 3:1. Kolejny rywal Podkarpacie ograne 3:0 i awans do strefy medalowej wydawał się na wyciągnięcie ręki. Jednak trzeci rywal – gospodarze z Lublina ograli Małopolan 1:0 i stało się jasne, że o wszystkim zadecyduje pojedynek z Podlasiem. Ułożył się pojedynek doskonale, a zabójcze kontry przyniosły pewne zwycięstwo 3:0. Ostatni grupowy występ po zapewnieniu sobie awansu to pogrom Świętokrzyskiego 7:0! Komplementów naszej drużynie nie szczędził obserwujący ten mecz trener Marek Motyka, legendarny obrońca Wisły, były reprezentant Polski. – Widzę tu i zespół i bardzo dobrych piłkarzy. O wysokich umiejętnościach, przygotowanych, świadomych tego co grają. Widać dobą pracę trenera. Ci chłopcy mają przed sobą ciekawą przyszłość i to nie jest żadna kurtuazja z mojej strony – ocenił.

W półfinale na Orbitę czekał reprezentant województwa Łódzkiego, Ceramika Opoczno czyli obrońca mistrzowskiego tytułu sprzed roku. 50 minut tego meczu nie wystarczyło by wyłonić zwycięzcę. Obie drużyny grały bardzo uważnie w defensywie, bez ryzyka. Sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo, ale jeśli już to były raczej po stronie Orbity. Niestety na gole się nie zamieniły i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. Próbę nerwów lepiej wytrzymali łodzianie, choć to ich zawodnik w pierwszym strzale posłał piłkę obok słupka. Potem jednak jego koledzy już się nie mylili, za to z zawodników Orbity skutecznie uderzył tylko Kuba Lewandowski.

Było wielką sztuką by po takim horrorze bez happy endu podnieść się i po ledwie godzinnej przerwie walczyć o trzecie miejsce z Warmińsko – Mazurskim. Zespół Orbity pokazał jednak charakter i wyszarpał brązowe medale dzięki celnemu strzałowi głową kwadrans przed końcem Antka Olka, czyli jednego z tych, którzy spudłowali z karnego. Do końca było wprawdzie nerwowo, bardzo licznie przybyli na Roztocze kibice Orbity do ostatnich sekund gryźli palce, ale choć rywal w ostatniej akcji miał znakomitą okazję to po dobrej interwencji Kuby Szumery w bramce wszystko się szczęśliwie skończyło. Oprócz brązowych medali wspomnianego Jakuba Szumerę uznano najlepszym bramkarzem turnieju!

Do brązowego medalu chłopców z Orbity rekrutujących się z całego powiatu olkuskiego doprowadził czeski trener Radim Zouhar. Od dwóch lat młodzi piłkarze wspólnie uczą się i trenują w Gimnazjum nr 2 w Olkuszu. Warto nadmienić, że zespół ten wcześnie wygrał zmagania w 2. Śląskiej Lidze Wojewódzkiej U-15 zostawiając za plecami takie firmy jak Gwarek Zabrze, Piast Gliwice czy Ruch Chorzów.

– Chłopcy sprawili nam w Zamościu wielką radość, wspaniałą niespodziankę – mówi Renata Skubis Kubańska, członek zarządu Orbity. – To wspaniałe ukoronowanie siedmiu lat pracy z tym rocznikiem, najpierw trenera Mateusza Lato, a obecnie trenera Zouhara. Sukcesów już wcześniej nie brakowało, że przypomnę nasze występy w Wiedniu, Budapeszcie czy zdobycie Pucharu Marszałka Województwa Śląskiego. Te brązowe medale w Piłkarskiej kadrze to taka wisienka na torcie, mamy nadzieję, że będą przepustką do pięknych sportowych karier. Przy okazji bardzo chcemy podziękować rodzicom. Bez ich wsparcia i zaangażowania to wszystko by się nie udało. A ilość kibiców jaka przybyła do Zamościa by wspierać Orbitę do Zamościa wzbudziła wielki podziw nawet organizatorów. Jesteśmy jednocześnie bardzo dumni i wdzięczni.

Wyniki poszczególnych spotkań z udziałem Orbity

Faza grupowa:

Z Opolskiem 3:1 (0:1) Nocoń 2, Kubański, z Podkarpackiem 3:0 (1:0) Nocoń 3

z Lubelskiem 0:1 (0:0), z Podlaskiem 3:0 (2:0) Lewandowski, Olek, Molęda

ze Świętokrzyskiem 7:0 (3:0) Nocoń 2, Molęda 2, Olek, Lewandowski, samobójcza

Półfinały:

Małopolskie – Łódzkie 0:0 karne 1:3 Lewandowski

Lubelskie – Warmińsko Mazurskie  3:0 (2:0)

o 3 miejsce:

Małopolskie – Warmińsko Mazurskie 1:0 (0:0) Olek

Finał:

Lubelskie – Łódzkie 3:0

Skład brązowych medalistów

Jakub Szumera – Kacper Tokaj, Konrad Liszka, Michał Grzebinoga, Klaudiusz Bigaj, Kamil Kamionka, Kacper Kubański, Szymon Nocoń, Antoni Olek, Michał Dziechciowski, Jakub Lewandowski oraz Dawid Grandys, Radosław Dutka, Jakub Klimowski, Wiktor Banek i Filip Molęda.

Trener: Radim Zouhar, II trener: Zbigniew Liszka, kierownik drużyny: Wojciech Olek.

W eliminacjach międzypowiatowych i wojewódzkich grali także: Filip Kwinta, Maciej Burakowski, Witold Tomczyk, Krzysztof Świątek i Kacper Gałka.

Jak przekazał prezes Orbity Jarosław Tomczyk duży wkład finansowy w daleki wyjazd do Zamościa wniósł  Powiat Olkuski, a także firma PAS-KAM. Swój udział w sfinansowaniu wyprawy miało także Małopolskie Zrzeszenie pokrywając koszty wpisowego.

Na koniec oddajmy głos trenerowi Radimowi Zouharowi:

Dla nas już sam awans na szczebel ogólnopolski był dużym sukcesem, ale i wyzwaniem. Zamiast upragnionych wakacji po długim i ciężkim sezonie chłopcy mieli tylko krótki odpoczynek, a potem dwutygodniowe przygotowania i turniej. Nikt jednak nie narzekał, no bo kto by chociaż raz w życiu nie chciał zagrać w takim finale. Reprezentować całe województwo to nie jest codzienna sprawa.

Wszystkim Zawodnikom, Trenerom, Opiekunom, Rodzicom i Zarządowi Klubu składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za piękny sukces!