Wspaniały zawodnik, trener, wychowawca, działacz sportowy i społeczny zmarły 18 listopada 2016 roku został w dniu 15 lipca patronem stadionu Ludowego Klubu Sportowego „Biali” w Białym Dunajcu.
Decyzję o nadaniu imienia Stanisława Trebuni – Tutki znanego w środowisku sportowym jako „Ujek” podjęła na wniosek Klubu Rada Gminy Biały Dunajec Uchwałą nr XXXiX/233/2018 w dniu 28 marca 2018 roku. Uchwała uzyskała moc wykonawczą i w dniu 15 lipca nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, której dokonali Przewodniczący Rady Gminy Biały Dunajec Andrzej Styczeń oraz Przewodniczący Krajowego Zrzeszenia Władysław Kosiniak – Kamysz w asyście Prezes Klubu LKS „Biali” Józefy Kolbreckiej oraz zawodników sekcji piłkarskiej, narciarskiej i skoków narciarskich. Patronat Honorowy nad uroczystością objął Przewodniczący Małopolskiego Zrzeszenia Jacek Doniec.
Stanisław Trebunia całe swe pracowite życie spędził w ukochanym Białym Dunajcu. Uprawiał wiele dyscyplin sportu, ale największe sukcesy odnotował jako piłkarz, a przede wszystkim narciarz. W latach 1960 – 96 grał LKS „Poroniec” Poronin, a potem w „Białych”. W okresie kariery piłkarskiej najpierw jako zawodnik, potem grający trener doprowadził „Porońca” do IV ligi, a z „Białymi” najpierw w klasie C i po awansie w klasie B.
Jednak największe sukcesy odnotował w narciarstwie zdobywając medale na mistrzostwach Polski juniorów oraz tytuł mistrzowski w seniorach. W 1968 roku był w szerokiej kadrze przygotowującej się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble. Powołania nie otrzymał, ale były jak to często powtarzał Jego najlepsze lata.
Od 1971 roku rozpoczął karierę trenerską w obu wspomnianych dyscyplinach sportu. O piłce już wspomnieliśmy. Czas na osiągnięcia narciarskie, a te są imponujące. Wychował wielu zawodników, a pod jego trenerskim okiem swój talent rozwijał trzykrotny Mistrz Olimpijski, dwukrotny zdobywca „Kryształowej Kuli” Kamil Stoch. Kamil zawsze podkreślał jaką rolę w rozwoju Jego talentu spełnił Trener Trebunia. W czasie uroczystości został odczytany list specjalny od Kamila, któremu w odsłonięciu tablicy uniemożliwiły wzięcie osobistego udziału treningi po za granicami kraju.
Patron stadionu przez kilka kadencji wypełniał także społeczną pracę na rzecz całej społeczności jako radny gminny. W 2000 roku był inicjatorem i założycielem Klubu „Biali” w którym pełnił funkcje od tej najważniejszej Prezesa, poprzez trenera a na gospodarzu obiektu kończąc. Mieszkańcy widzieli Go siejącego trawę, nawożącego ziemię, koszącego trawę i znaczącego boisko przed każdym meczem. Słowem był „człowiekiem – orkiestrą”! Tym uzyskał wielki autorytet wśród wszystkich od najmłodszych po tych najstarszych.
Jak by tego było mało inicjował i wprowadzał w życie ciągle nowe pomysły. Festyn sportowo-kulturalny „Dunajeckie Granie”, „Turnieje Sylwestrowe na śniegu” czy też „Turniej halowy sołectw” to tylko kilka z wielu Jego pomysłów.
W 2010 roku najpierw poświęcono sztandar Klubu – Jego pomysł i duma, a potem wbił pierwszą łopatę w asyście władz samorządowych i klubowych pod powstały piękny obiekt sportowy.
Przez kilka dziesięcioleci był działaczem naszego Zrzeszenia otrzymując najwyższe odznaczenia honorowe naszej organizacji. Działał także w Polskim Związku Narciarskim w komisjach problemowych. W latach 2000-4 jako trener prowadził drużynę kombinatorów norweskich, którzy w składzie Wojciech Skupień, Maciej Wiśniewski, Marek Gil i Andrzej Zapotoczny stanęli na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Wyrażamy głęboką satysfakcję i radość, że piękny stadion przyjmuje imię ś.p. Stanisława. Jego duch na pewno będzie przychylny dla Klubu, który powołał i któremu służył do ostatniego dnia swego pracowitego życia.
Dziękujemy Ci ś.p. Stanisławie za wszystko i niech ten mały dowód – nadanie Twego imienia – stadionowi będzie naszym hołdem dla Twych zasług.
W uroczystości obok wymienionych wcześniej przedstawicieli Władz uczestniczyła zarówno młodzież jak i liczni mieszkańcy nie tylko Białego Dunajca i Porońca ale także z okolicznych miejscowości i regionu.